1
sdr
Kanada-1
01_2018web
01_2018web - copy
previous arrow
next arrow

Sport pro každého a ještě něco navíc

Sport může mít mnoho podob od těch adrenalinových až třeba po šachy. A to je dobře, protože každý jsme jiný. Proto sedněte na kolo, obujte si běžky nebo se třeba jen chopte rybářského prutu, zkrátka věnujte se aktivitám, které vás baví. V České Kanadě je opravdu z čeho vybírat.

Z Nové Bystřice k nejsevernějšímu bodu Rakouska

Oblíbený cyklistický nebo pěší okruh vychází z Nové Bystřice, trasa vede přes přírodní i kulturní zajímavosti až na nejsevernější bod Rakouska a zpět do Nové Bystřice. Cestou z Nové Bystřice projedete kolem golfového resortu Monachus, přírodní rezervace Blanko, minete Kámen republiky u Lesního hotelu Peršlák, od kterého se po značené turistické trase (0,5 km) dostanete až k nejsevernějšímu bodu Rakouska. Při cestě zpět na Novou Bystřici navštívíte romantické jihočeské vesničky Novou Ves, Bílou, Sedlo.

Nový Vojířov a Smrčnou

Trasa částečně vede po dálkové cyklotrase Greenway Praha–Vídeň, celkem má 28 kilometrů, její povrch tvoří zpevněné cesty vhodné pro všechny typy kol kromě vyloženě silničních. Od rozcestí u přírodní rezervace Blanko až po rozcestí u Prokopského kříže vede souběžně zelená turistická trasa, dále pak modrá až po rozcestí U Nové Vsi, tato trasa může být příjemnou variantou pro pěší turisty.

Ze Slavonic do Slavonic

Chcete-li cyklistiku propojit s poznáváním památek, zvolte trasu, která začíná i končí na krásném náměstí ve Slavonicích. Ze Slavonic vyjeďte z náměstí přes park a za železničním podjezdem zahněte doleva a napojte se na červenou turistickou značku. Po červené se dostanete k Cestě pohádkovým lesem (máte-li s sebou děti, využijte osmi zastavení ke splnění úkolů) a k pevnostnímu areálu. Tento areál slouží jako ukázka obranné pevnostní linie Československé republiky budované v letech 1935–1938. Je tvořen jedenácti objekty zrekonstruovanými do původní podoby. Přístupné jsou dva plně vybavené a vyzbrojené bunkry, každý z jiného období (1938 a 1963). Uvidíte v nich např. původní kulomety, pušky, pistole a samopaly, funkční ruční ventilátor a pozorovací periskopy, výstroj osádek a další zařízení. Celým areálem prochází nová naučná stezka, která vás na 13 zastaveních seznámí se základními informacemi o výstavbě opevnění v tehdejším Československu včetně popisu situace přímo na Slavonicku.  Mimo pravidelnou otevírací dobu v sezoně je možné si návštěvu domluvit i v jiném termínu na telefonním čísle 606 124 829.

Od pevnosti pojedete dále okolo kaskády rybníků, až se dostanete k rozcestí u Pfaffenschlagu.  Ke zbytkům zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag to máte po zelené značce jen půl kilometru, krátká zajížďka se vám ale určitě vyplatí. Vesnici kdysi tvořilo šestnáct usedlostí rozmístěných ve dvou řadách podél potoka. Vidět zde můžete pozůstatky mlýna, obvodové zdi hospodářských budov, sklepy a také takzvané lochy, což byly podzemní chodby dlouhé někdy až 30 metrů, které v případě potřeby sloužily jako úkryty. Z Pfaffenschlagu se vrátíte na červenou turistickou trasu a po ní dojedete až k hraničnímu kameni Čechy/Morava, kde zahnete doprava. Chvíli pojedete po hlavní silnici a odbočíte doleva nejprve na cyklotrasu 32 a hned na cyklotrasu 1003 a Greenway. Ty vás dovedou přes Maříž až do Slavonic. Pokud vám ještě zbylo trochu času, věnujte ho v Maříži vyhlášené keramické dílně. Kromě keramiky tu můžete obdivovat i zámecký park, kde se dříve nacházel zámek, přestavěný z původní barokní tvrze.

Po stopách pašeráků

Příjemný okruh nabízí zimní běžecká trať označovaná na mapě číslem 9. Nastoupíte na ni na okraji Nové Bystřice u Větrovského rybníka a povede vás přes lyžařský areál Hradiště do Nového Vojířova a k lesnímu hotelu Peršlák. Tento hotel u nejsevernějšího bodu Rakouska býval kasárenským a celním domem, který sloužil od roku 1922 finanční stráži, jež měla za úkol bojovat proti pašerákům. Další pasáž vám provede krásnou přírodou rezervace Blansko zpět ke golfovému hřišti.

Na trase dlouhé 12, 5 kilometru budete zdolávat převýšení 130 metrů, nejvýše se ocitnete za Hradištěm, pak už budete postupně klesat.

Vyrazte na ryby

Preferujete spíš klidnější aktivity? Pak zkuste rybaření. U rybníku Zvůle je lov povolen od 1. března do 31. prosince. Pověření k lovu ryb na udici je možné zakoupit v kanceláři Rybářské stráže Zvůle denně na základě telefonické dohody na telefonech 725 825 815 nebo 702 124 205. Cena jednodenní povolenky je 300 Kč.

Lov ryb v rybníce smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám řádného výkonu rybářského práva, ochrany ryb a jiných vodních živočichů. Ryby je držitel pověření povinen pustit po ulovení a vyjmutí háčku zpět do rybníka Zvůle, pokud se s oprávněnou osobou provozovatele nedomluví na jejich odkoupení za tržní cenu. K lovu udicí se smí použít nejvýše dvou prutů, každý nejvýše o jednom návazci s jednoduchými háčky. Při chytání na dvoj/trojháček a na rybku lze použít pouze jeden návazec.

Dopřejte si pár dní volna a poznejte kraj, který zatím neobjevilo mnoho turistů. Budete si tu připadat jako v pohádce. Ubytovat se můžete v našich plně vybavených domech, které vám po celodenních výletech poskytnou komfort jako doma. V každém domě je nadstandardně vybavená kuchyň, obývací pokoj a dvě nebo tři ložnice. Samozřejmostí je prostor pro úschovu kol nebo jiného sportovního náčiní.

Vydejte se do České Kanady na romantický víkend, dovolenou s partou přátel nebo s třeba s celou rodinou. Domy vám poskytnou dostatek prostoru při pár dnech odpočinku, rodinných oslavách i firemních setkání.

 

Call Now Button